• 5z.jpg

Czym usunąć plamy z podłogi drewnianej

Drewniane podłogi prezentują się nadzwyczaj efektownie, dodając wnętrzom subtelnie eleganckiego, ciepłego charakteru. Żeby cieszyć się ich pięknem i funkcjonalnością jak najdłużej, zachować ich znakomitą kondycję i wygląd konieczne jest, aby w odpowiedni sposób o nie zadbać. Jak się okazuje to całkiem proste zadanie. A jeśli przytrafią się nam na drewnianej podłodze kłopotliwe plamy z wina, czy też soku, są na to sprawdzone, skuteczne sposoby. 

Drewniana podłoga

Pielęgnacja i mycie podłogi drewnianej

Podłogi i panele drewniane wymagają nieco innej pielęgnacji niż np. płytki podłogowe czy wykładziny. Największymi wrogami tego rodzaju podłóg są piasek (ziarenka piasku powodują rysy, które z czasem mogą się pogłębiać) i woda, dlatego powinniśmy przede wszystkim ograniczyć działanie wymienionych czynników na naszą podłogę. Kałuże wody lub piasek wniesiony na butach mogą tutaj narobić naprawę sporo szkód. Jak myć drewnianą podłogę? Co będzie najlepsze w przypadku pielęgnacji drewnianych paneli?

Jeśli zdecydowaliśmy się na podłogę drewnianą lakierowaną, która:

  • jest odporna na zabrudzenia i... upływający czas,
  • jest odporna na uszkodzenia mechaniczne,
  • dzięki zastosowaniu lakieru tworzy na podłodze mocną, twardą osłonę,
  • może mieć efektowne wykończenie matowe, półmatowe, satynowe, mieć połysk lub półpołysk,

codzienna jej pielęgnacja ograniczać się będzie do odkurzania i mycia. W przypadku mycia pamiętajmy o używaniu jak najmniejszej ilości wody oraz środków dedykowanych do pielęgnacji właśnie podłóg drewnianych (niezawierających tłuszczu). Uniwersalne środki do mycia podłóg nie są tutaj wskazane. Ponadto:

  • raz w miesiącu warto wypastować lakierowana podłogę drewnianą specjalną pastą, która wzmocni powłokę lakieru, a także nabłyszczy i pogłębi kolor podłogi;
  • raz na 5 - 10 lat należy wykonać cyklinowanie podłogi,
  • raz na 5 - 10 lat, zaraz po cyklinowaniu, należy wykonać lakierowanie podłogi.

Jeśli z kolei nasz wybór padł na drewnianą podłogę olejowaną, która:

  • jest mniej śliska w porównaniu z wersją lakierowaną podłogi,
  • wyglądem idealnie przypomina naturalne drewno,
  • w przypadku jej uszkodzenia w jednym miejscu nie musimy usuwać całej powłoki z jej powierzchni, a jedynie zeszlifować uszkodzony fragment i nałożyć odpowiednią warstwę oleju,

najlepszymi metodami sprzątania i pielęgnacji są tutaj metody suche. Najlepsze dla olejowanej podłogi drewnianej będzie zatem:

  • odkurzanie lub wycieranie suchym mopem,
  • ścieranie wilgotnym, ale nie mokrym mopem (wyłącznie zimna woda oraz środek czyszczący delikatnie natłuszczający).

Ponadto na podłogę olejowaną warto nanosić specjalny środek zabezpieczający, regularnie, najlepiej w półrocznych odstępach czasu. Do tego dwa razy w roku ponowne olejowanie drewna.

Usuwanie plam z podłogi drewnianej

Czasem, mimo wielu starań i poprawnej pielęgnacji drewnianej podłogi, mogą pojawić się na niej kłopotliwe plamy, jak te z soku, wina, kawy, czy też wosku. Jak je skutecznie usunąć, a jednocześnie nie zaszkodzić drewnianej podłodze.

W tym miejscu warto pamiętać przede wszystkim o tym, że drewniane panele i podłogi nie lubią zbyt dużej ilości wody oraz źle znoszą działanie silnych detergentów. W przypadku trudnych do usunięcia plam z pomocą przychodzą tzw. domowe sposoby.

  1. Plamy z wina, piwa, owoców i soku owocowego, a także z mleka, czy nawet tłustej śmietany usuniemy przy użyciu wody oraz niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Dodatkowo ślady pozostawione na podłodze przez alkohol, a także kompot czy słodki sok znakomicie pomoże nam usunąć przestudzony wywar z fusów od kawy.
  2. Plamy z czekolady, tłuszczu oraz pasty do butów pomoże usunąć nam benzyna ekstrakcyjna.
  3. Śladów wosku pozbędziemy się z naszej drewnianej podłogi poprzez obłożenie plamy włożonymi do plastikowego worka kostkami lodu. Po ok. 5 minutach delikatnie zeskrobujemy wosk oraz czyścimy plamę mydłem.
  4. Ślady krwi najlepiej usunie z drewnianej podłogi zimna woda.
  5. Z kolei atrament lub ślady ołówka znikną, jeśli zastosujemy na tego typu plamę spirytus.

 

Sprawdź również inne artykuły:

Copyright © 2019 P.H. DREXPOL Wiesław Zuch. Wszelkie prawa zastrzeżone.