• 5z.jpg

Podłoga 1-lamelowa i 3-lamelowa - jakie są różnice?

Podłogi drewniane zachwycają swoją trwałością i pięknym wyglądem. Panele wykonane z jesionu czy dębu mogą posłużyć nawet kilkadziesiąt lat. Na rynku dostępne są różne warianty drewnianych podłóg. Klepki różnią się od siebie nie tylko materiałem wykonania, ale także wielkością, kolorem i wzorem. Producenci podłóg oferują drewniane panele w wersji 1-lamelowej i 3-lamelowej. Jak je odróżnić?

Podłoga 1-lamelowa

Wśród szerokiej oferty podłóg drewnianych, znaleźć można panele 1-lamelowe. Ich cechą charakterystyczną jest to, że z wyglądu przypominają litą deskę. W związku z tym świetnie sprawdzą się dla osób lubiących tradycyjne rozwiązania. Poszczególne panele podłogi 1-lamelowej mają po jednym rzędzie tak zwanych lamelek. Oznacza to, że wzór, jaki uzyskamy po położeniu podłogi, nie jest gęsty. Według niektórych 1-lamelowe panele drewniane są wręcz minimalistyczne. Dlatego doskonale sprawdzą się u miłośników wnętrz w stylu skandynawskim. Klepki przypominające litą deskę stanowią też świetne tło dla dodatków. Z tego względu, ich zakup powinny rozważyć osoby, które planują urządzić pokój w stylu, w którym dekoracje odgrywają kluczową rolę.

Podłoga 3-lamelowa

Alternatywą dla podłogi 1-lamelowej są panele 3-lamelowe. Te bardziej przypominają parkiet niż litą deskę. Poszczególne panele tego typu mają aż po 3 rzędy lamelek. Optyczny podział każdej klepki wygląda bardzo oryginalnie. Wzór, jaki otrzymuje się po położeniu całej podłogi, jest dość gęsty. 3-lamelowe panele z dębu czy jesionu dodają wnętrzu ciepłego charakteru. Dzięki temu, że gotowa podłoga przypomina z wyglądu parkiet, wiele osób kładzie ją w salonie czy jadalni wykończonej w stylu tradycyjnym. Ze względu na gęsty wzór, na panelach 3-lamelowych prawie w ogóle nie widać kurzu. Według specjalistów panele z podziałem pasują do wnętrz o każdym metrażu. Należy jednak pamiętać, że podłoga o gęstym wzorze optycznie przyciemnia pomieszczenie. Kiedy ktoś zdecyduje się na panele 3-lamelowe, powinien dobrać do nich jasne meble lub pomalować ściany na jasny kolor.

Podłoga 1-lamelowa i 3-lamelowa - najważniejsze różnice

Drewniana podłoga dodaje wnętrzu elegancji. Poza tym jest bardzo trwała i stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Parkiet czy panele wykonane z drewna od zawsze cieszyły się popularnością. Mimo że ich cena jest wyższa od ceny paneli laminowanych. Właściwości i wygląd klepek zależą jednak nie tylko od materiału wykonania, lecz także od ilości lameli. Jak już wspomnieliśmy, łatwiejsze w utrzymaniu są panele 3-lamelowe - można odkurzać je rzadziej, niż 1-lamelowe. Panele 1-lamelowe zachwycają swoim wyglądem. Klepki przypominają litą deskę, przez co we wnętrzu prezentują się bardzo elegancko. Podłoga wykonana z paneli o 3 rzędach lamelek sprawia z kolei, że pomieszczenie może wydawać się ciemniejsze. Ostateczny efekt zależy jednak od koloru podłogi.

Którą podłogę wybrać do konkretnych pomieszczeń?

Do niedawna uznawano, że panele 1-lamelowe najlepiej nadają się do małych pomieszczeń. Deski 3-lamelowe z kolei najczęściej wykorzystywane były podczas wykańczania dużych wnętrz. Obecnie jednak odchodzi się już od takiego podziału. Ilość lamelek w rzędzie nie powinna być podstawowym kryterium wyboru podłogi. Istotne znaczenie ma nie tylko wzór paneli, ale także ich kolor czy odporność na ścieranie. Projektanci wnętrz zachęcają do montażu klepek 1-lamelowych w przestronnych salonach. Według specjalistów, w kuchni czy sypialni lepiej sprawdzą się panele z podziałem. Zwłaszcza kiedy pomieszczenia nie są zbyt duże. 3-lamelowa podłoga to świetne rozwiązanie do korytarza czy przedpokoju. Dlaczego? Jak wiadomo, panele w tych pomieszczeniach są szczególnie narażone na zabrudzenia, a na klepkach o większej ilości lamelek piasek jest mniej widoczny. Bez względu na to, czy decydujemy się na podłogi drewniane 1-lamelowe, czy 3-lamelowe, nie warto kupować tych najtańszych. Nieco droższa i lepszej jakości podłoga zwykle posłuży nam dłużej.

Sprawdź również inne artykuły:

Copyright © 2019 P.H. DREXPOL Wiesław Zuch. Wszelkie prawa zastrzeżone.