• 5z.jpg

Jak konserwować podłogi drewniane?

Drewno jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów do wykończenia posadzki. Drewniana podłoga niezależnie od wnętrza, w którym jest położona, prezentuje się niezwykle elegancko, nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru i ciepła, a prawidłowo konserwowana będzie budzić zachwyt. Jak prawidłowo dbać o podłogę z drewna i dlaczego jest to tak ważne? Odpowiadamy.

Sala

Dlaczego konserwacja podłogi drewnianej jest taka ważna?

Konserwacja podłogi drewnianej jest bardzo ważna z kilku względów. Po pierwsze zapewnia piękny, naturalny wygląd przez cały czas. Pozwala wyeliminować problem nieestetycznych rys na powierzchni i uniknąć jej zmatowienia. Po drugie prawidłowa konserwacja pozwala zachować wszystkie właściwości drewna i zabezpieczyć je przed wniknięciem w jego strukturę grzybów, pleśni i insektów. Po trzecie dbanie o drewnianą podłogę zabezpiecza ją przed wodą i wilgocią, które mogłyby uszkodzić strukturę drewna i spowodować wygięcie, uwypuklenie jego powierzchni. To przede wszystkim byłoby bardzo nieestetyczne, a ponadto byłoby powodem, dla którego podłogę należałoby wymienić.

Najlepszym sposobem konserwacji podłogi drewnianej, zarówno tej wykonanej z drewna rodzimego, jak i egzotycznego, jest olejowanie specjalnie przeznaczonym do tego celu preparatem. Olej wnika w drewno (nie tworzy warstwy ochronnej tylko na powierzchni), chroniąc je przed negatywnymi czynnikami, jak wilgoć czy grzyby i podkreślając naturalny charakter. 

Sprawdź naszą szeroką ofertę wysokiej jakości, nowoczesnych podłóg drewnianych od znanych i cenionych producentów. Gwarantujemy, że znajdziesz w niej to, czego potrzebujesz.

Salon

Prawidłowa pielęgnacja podłogi drewnianej olejowanej

Pielęgnacja podłogi olejowanej jest stosunkowo łatwa i nie wymaga wiele pracy. Ważna jest jednak konsekwencja i regularność. Podstawowym i najważniejszym sposobem, aby zachować piękno drewnianej podłogi, jest odkurzanie (lub zamiatanie) przy użyciu miękkiej szczotki kurzu i brudu. Częstotliwość czyszczenia uzależniona jest od natężenia ruchu w danym miejscu. W domu zazwyczaj wystarczy raz, dwa razy na tydzień (wyjątkiem jest obecność zwierząt, które mogą przynosić piasek z zewnątrz), w miejscach o dużym natężeniu (np. w miejscach publicznych) nawet codziennie. Najważniejsze, aby na podłodze nie gromadził się piach lub inne cząstki ścierające, które mogłyby doprowadzić do zarysowania i degradacji powierzchni. Kolejnym ważnym elementem prawidłowej pielęgnacji jest mycie podłogi olejowanej oraz regularna konserwacja. Okresowe nanoszenie oleju pielęgnacyjnego minimum raz, dwa razy w roku (częstotliwość powinna być dostosowana do intensywności użytkowania) zabezpiecza powierzchnię przed porysowaniem, wilgocią, wodą oraz odświeża jej wygląd.

Jak i czym myć podłogę drewnianą?

Przede wszystkim podłoga olejowana wymaga dokładnego i regularnego mycia. Należy ją czyścić preparatami dostosowanymi do rodzaju powierzchni - unikamy wszelkich płynów uniwersalnych. Stosowanie niewłaściwych substancji może nie tylko spowodować zmatowienie powierzchni, ale także jej trwałe uszkodzenie. Podłogę olejowaną należy myć według potrzeb, minimum raz na tydzień.

Należy pamiętać, że podłogi drewniane nie mogą być myte mokrym, a jedynie wilgotnym mopem. Cząsteczki wody mogłyby wniknąć w mikroszczeliny i spowodować deformację powierzchni. Do czyszczenia najlepiej sprawdzi się mop z mikrofibry. Rozlaną wodę należy wycierać od razu, nie należy zostawiać jej do samoistnego wyschnięcia. Plamy także należy usuwać natychmiast.

Prawidłowa konserwacja i pielęgnacja podłogi drewnianej olejowanej to gwarancja pięknego wyglądu i trwałości przez długie lata.

Sprawdź również inne artykuły:

Copyright © 2019 P.H. DREXPOL Wiesław Zuch. Wszelkie prawa zastrzeżone.