• 5z.jpg

Jak dobrać listwy przypodłogowe? Podpowiadamy!

Listwy podłogowe to pozornie niewielki element wystroju pomieszczenia, ale za to bardzo ważny. Listwy pełnią funkcje zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Ich dostępność na rynku jest ogromna, dlatego problemem może być jakie listwy przypodłogowe wybrać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby podjęcie decyzji było prostsze.

rower

Dlaczego warto montować listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe pełnią kilka bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim maskują szczelinę, która jest pomiędzy ścianą a podłogą. Szczelina dylatacyjna jest o tyle ważna, że pozwala uniknąć wybrzuszania się desek lub paneli na skutek zmian wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Przerwa, którą się zostawia, działa jak amortyzacja na kurczenie się i rozszerzanie struktury drewna. Ponadto listwy pozwalają zabezpieczyć dolną krawędź ściany przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem. Ślady, jakie mogą pozostać po kontakcie z wilgotnym mopem, mogą wyglądać bardzo nieestetycznie i burzyć piękny wystrój pomieszczenia. Kolejną praktyczną funkcją listew przypodłogowych jest możliwość ukrycia w nich kabli. Listwy w skuteczny sposób pozwolą uniknąć przedłużaczy i splątanych przewodów. Nie można również zapomnieć o funkcji estetycznej, którą jest wykończenie wnętrza i harmonijne połączenie podłogi ze ścianami.

Jakie są rodzaje listew przypodłogowych?

Listwy przypodłogowe można podzielić na rodzaje według materiału wykonania lub rozmiaru. Na rynku dostępne są listwy drewniane malowane lub lakierowane, które można w łatwy sposób odnowić, jeżeli zajdzie taka konieczność. Dostępne są rodzaje z różnymi frezami. Drugim rodzajem są listwy MDF (lakierowane, laminowane, fornirowane) wykonane z materiału drewnopochodnego. Tego typu listwy także dostępne są w wersjach z ozdobnymi frezami. Ponadto można zdecydować się na listwy z tworzywa sztucznego lub metalu (aluminium, stali nierdzewnej). Ze względu na rozmiar można wybrać listwy niskie (4-6 cm) lub wysokie (6-10 cm). Tutaj warto mieć na uwadze wielkość pomieszczenia. Listwy przypodłogowe optycznie powiększają powierzchnię podłogi, ale jednocześnie skracają wysokość ściany.

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Salon

Odpowiedź na pytanie, jakie listwy przypodłogowe wybrać, może być nieco skomplikowana, ponieważ istnieje kilka możliwości. Warto zapoznać się ze wszystkimi opcjami, aby móc dokonać najlepszego wyboru.

Listwy przypodłogowe spójne z podłogą

To klasyczny, najczęściej wybierany sposób doboru listew podłogowych. Listwy dobiera się w takim samym kolorze, co podłoga i całość tworzy jedną spójną powierzchnię. Jest to bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu można uniknąć wnętrzarskich wpadek, przesytu kolorów czy tandety. Dopasowanie kolorów listew w przypadku podłogi z drzew rodzimych jest bardzo prosta i bezproblemowa.

Listwy przypodłogowe dopasowane do drzwi

Jeżeli dobór koloru listwy do podłogi jest trudny (np. w przypadku podłóg wykonanych z drzew egzotycznych) lub jeżeli nie chcemy tradycyjnych rozwiązań, można listwy dopasować do stolarki. Takie wykończenie wnętrza jest bardzo estetyczne i zapewnia harmonijne przejście pomiędzy podłogą a ścianami.

Listwy przypodłogowe takie jak ściana

Takie rozwiązanie jest zarówno bezpieczne, jak i eleganckie. W tym przypadku także nie da się popełnić wnętrzarskiej gafy. Dodatkowo mamy tu dwie opcje, które będą prezentować się równie dobrze: podłoga kontrastująca ze ścianą lub w podobnym odcieniu.

Listwy przypodłogowe kontrastujące

To najbardziej ryzykowny sposób doboru koloru listew do podłogi, ale równocześnie dający niecodzienny efekt (o ile jest wykonany z namysłem). W tym przypadku listwy nie są spójne ani z podłogą, ani ze ścianami czy stolarką. To wprowadzenie do wnętrza zupełnie nowego koloru, które nadaje pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zamontowanie listew białych, które pięknie podkreślą wystrój.

Sprawdź również inne artykuły:

Copyright © 2019 P.H. DREXPOL Wiesław Zuch. Wszelkie prawa zastrzeżone.